Java

MacOS Big Sur Güncellemesi ile Netbeans açılmaması

By
on
November 24, 2020

Selamlar herkese, 4-5 ay önce bir MacBookPro aldım ve işlerin yoğunluğundan henüz geçiş yapamıştım, 10 gün önce kadar Maven Netbeans Tomcat SVN derken tam olarak kendi işlerimde aktif olarak kullanmaya başlamıştım ki Mac Big Sur'u yayınladı.
Yayınlandıktan kısa süre sonra geçiş yaptım ancak ufak çaplı bir krize neden oldu kendi içimde çünkü ne Netbeans nede PGAdmin çalışıyordu ve bu benim için yani yeni bir Mac kullanıcısı için hiç hoş bir hareket değildi, Webte bazı araştırmalar yaptım ve PGAdmin'i güncelleyerek hemen çözdüm ancak Apache NetBeans henüz bir güncelleme yayınlamamıştı, aslında 12.2 de çözdüklerini söylüyorlardı ama oda resmi olarak henüz yayınlanmamış ve bazı yerlerden windows sürümünü indirebiliyordunuz.
Bu ufak çaplı krizi bir çok kişi yaşamış ve aslında kriz onlarda daha büyük çaplı olmuştu.

Bir kaç arama sonrası çözümü buldum ve yaptım uygun olarak çalışıyor şuan Apache NetBeans 12.1 Sadece bir Config değiştireceğiz.

Değiştirilecek Config Netbeans Config'i tam olarak yolu bende bu şekildeydi lütfen sizde kendi bilgisayarınızdaki yol ile karşılaştırın.

/Applications/NetBeans/Apache NetBeans 12.1.app/Contents/Resources/NetBeans/netbeans/etc

İçerisindeki netbeans.conf 'u bir editör ile açın ve Comment olan bölümü (netbeans_jdkhome=) değiştirin # kaldırarak tabi 🙂

Buraya gelecek olan bölüm ise

/Library/Java/JavaVirtualMachines/jdk1.8.0_261.jdk/Contents/Home

Artık siz hangi dosyada tutuyorsanız, home klasörünü direkt olarak yazın, son hali şu şekilde olacak;

netbeans_jdkhome="/Library/Java/JavaVirtualMachines/jdk1.8.0_261.jdk/Contents/Home"
TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Sercan Toğrul
Java Developer - Kyrenia

I'm a java developer. I'm from Turkey but I live in Cyprus. You can see my skills and my notes here. Do you have a question you can send me email and I will answer!